Сьогодні 92 роки з Дня народження нашого видатного земляка, класика дитячої літератури Всеволода Нестайка

vsevolod nestayko30 січня 1930 року в місті Бердичів Житомирської області в сім'ї військовослужбовця та вчительки народився відомий український дитячий письменник Всеволод Нестайко, чиї твори увійшли до золотого фонду дитячої літератури.

Для багатьох українців його «Тореадори з Васюківки» стали улюбленою книгою дитинства, в той час, коли дитинство самого майбутнього письменника було непростим. Коли Всеволоду було всього три роки, загинув його батько. Після цього сім'я переїхала в Київ. Коли Всеволоду виповнилося 11 років, почалася війна. Як сам Нестайко потім писав, що «коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутися у дитинство – дограти, досміятися, добешкетувати... Вихід був один – стати дитячим письменником».

Всеволод Нестайко написав і видав близько сорока книжок оповідань, казок, повістей і п'єс. Найвідоміші твори Нестайка – трилогія «Тореадори з Васюківки», казки «У країні сонячних Зайчиків», «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків», «Неймовірні пригоди у лісовій школі», повісті «Одиниця з обманом», «П’ятірка з хвостиком», «Загадка старого клоуна», «Чудеса в Гарбузянах», «Пригоди Грицька Половинки» та інші.

Твори Нестайка перекладено двадцятьма мовами світу – від англійської до бенгалі. За ними знято кілька фільмів. Стрічка «Тореадори з Васюківки» отримала Гран-прі кінофестивалю в Мюнхені (1968 рік).

1979 року рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогію «Тореадори з Васюківки» внесено до Особливого почесного списку Андерсена як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.

У 2004 році Всеволод Нестайко вирішив повернутися до «Тореадорів» і, не відмовляючись від попереднього тексту книжки, разом з поетом і редактором Іваном Малковичем обробив та опублікував нову авторську редакцію книги «Тореадори з Васюківки», прибравши з тексту деякі неминучі ідеологічні нашарування минулого часу та деталі, незрозумілі сучасному читачеві. Також автор додав до сюжету й нові епізоди.

У 2010 році Указом Президента України Віктора Ющенка № 53/2010 від 20 січня письменника нагороджено Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Всеволод Нестайко помер 16 серпня 2014 року в місті Києві у віці 84 роки.

Інформаційні банери

president vru kmu vsu zt oda zhmr nac korupcia 2